Nájdime spoločnú reč

„Mladá generácia má pocit, že s ňou prichádza lepší svet. Stará garda má pocit, že s ňou ten lepší svet odchádza“. (Karel Čapek)
Kedysi sa u nás žilo viacgeneračne. Často bývali mladí s rodičmi a starými rodičmi pod jednou strechou. Naučili sa od seba nielen veľa praktických vecí ohľadom domácnosti, ale najmä vychádzať spolu, tolerovať sa.

Dnes je to inak. Trendom je osamostatňovanie, čo má, samozrejme, svoje pozitíva. Začína však chýbať schopnosť tolerovať sa, vzájomne sa niečo naučiť, prevziať poznatky od starších a odovzdať to, čo je doménou mladšej generácie. Absentuje aj porozumenie.
Petržalka sa už niekoľko rokov snaží zbližovať mladých aj tých skôr narodených v rámci projektu Most generácií. Každoročne robí športové predpoludnie v Stredisku sociálnych služieb na Mlynarovičovej ulici. Zúčastňujú sa na ňom najmä klienti zariadenia, rodičia s deťmi , ale aj deti petržalských materských škôl. V rámci zábavno–športového podujatia sa pravidelne v DC stretávajú deti zo sociálne slabších rodín so staršími spoluobčanmi, aby si nielen odovzdali skúsenosti, ale sa aj zabavili. „Mestská časť Petržalka podporuje zbližovanie mladých so seniormi. S projektom Most generácií sme dokonca začali ako prví v Bratislave. Som presvedčený, že tieto stretnutia sú pre obe generácie prínosom. Skúsenosti sú nenahraditeľné, mladí za ne zase môžu zaplatiť elánom, energiou, novými nápadmi. A navzájom sa učiť rešpektovať vek, názory, to, že sme iní,“ povedal petržalský starosta Vladimír Bajan.

Mestská časť Petržalka podporuje zbližovanie mladšej generácie so seniormi a preto pravidelne organizuje spoločné opekačky (napr. seniori z DC na Osuského ulici a deti zo ZŠ Gessayovej) či výlety, ktoré sú pre obe strany veľkým obohatením. Príslušníci najmladšej a najstaršej generácie sa schádzajú počas spoločných návštev či už v materských a základných školách alebo v denných centrách pre seniorov.

Skvelou myšlienkou, ktorá sa stala stabilnou súčasťou podpory vzťahov medzi generáciami, je aj čítanie rozprávok. Seniori z Domu tretieho veku na Polereckého ulici prichádzajú do MŠ v rámci medzigeneračného projektu s názvom „Rozprávkovo. Starký, starká, prečítaj nám rozprávku!“, kde v rámci popoludňajšieho spánku prečítajú deťom rozprávku. Biblioterapia, teda čítanie kníh ako forma terapie, pomáha formovať detskú osobnosť a ak ju číta babička či dedko pomáha aj k vytvárať vzťah medzi generáciami.
29. apríl je vyhlásený ako Európsky deň solidarity a spolupatričnosti medzi generáciami preto si v rámci rôznych generácií hľadajme k sebe navzájom cestu. Veď vek je iba číslo…

web od 2day