Zaspomínali sme si na 90. roky

Vo štvrtok 26. apríla Miestna knižnica Petržalka otvorila vo svojej pobočke na ulici Turnianska 10 nový cyklus výstav, besied a prednášok „Novodobá Petržalka“ venovaných histórii Petržalky od roku 1990 až po súčasnosť. Vernisáž voľne nadväzuje na predchádzajúci päťročný projekt „Taká bola Petržalka“, v ktorom bola spracovaná história Petržalky od najstarších čias až do roku 1989. Návštevníci sa dočítajú všetky zaujímavosti z tematických informačných panelov, výstavu zároveň dopĺňajú spomienkové predmety z petržalských domácností.

„Určite má veľký zmysel pozrieť sa spätne do minulosti, ktorá nebola síce až taká dávna, ale mnoho vecí, ktoré sme možno kedysi hodnotili kriticky, sa s odstupom času zmenilo. Rád si zaspomínam na 90. roky, preto by som chcel poďakovať za túto iniciatívu Mestskej knižnici a Katedre etnológie a muzeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave za tento skvelý nápad a teším sa na ďalšie výstavy o Petržalke aj v budúcnosti,“ povedal prvý zástupca starostu Ján Bučan.

Prvá séria výstavy „Petržalka 1990 – 2000“ prináša návštevníkom prierez desaťročným vývojom Petržalky, ktorá sa stala jednou zo 17 mestských častí, do ktorých bola rozdelená Bratislava ako hlavné mesto Slovenskej republiky. V uvedených rokoch prechádzala Petržalka mnohými premenami. Niektoré spoločenské súvislosti sa menili k lepšiemu, iné stagnovali alebo sa menili k horšiemu. Zvyšovala sa kriminalita, chýbali pracovné príležitosti, zahusťovala sa doprava. Na druhej strane pribúdali nové objekty pre občianske služby, obchody, banky, pribúdali zdravotnícke zariadenia, narastal počet veriacich, ktorí mohli slobodne šíriť svoju náboženskú vieru a rozvíjal sa kultúrny a športový život. V roku 1991 čiastočne sprístupnili most Lafranconi, v lete 1997 otvorili po dlhých rokoch Nemocnicu sv. Cyrila a Metoda. Obľúbeným miestom oddychu bol naďalej Sad Janka Kráľa a dunajské nábrežie. Bratislavská mládež rada navštevovala bufet Propeler, v ktorom organizovali majitelia hlučné koncerty a diskotéky. Obnovenia sa dočkalo divadlo Aréna a reštaurácia Leberfinger. Rozsiahlou zmenou prešla rekonštrukcia železničnej trate a železničnej stanice. V tomto období ešte žila myšlienka na výstavbu metra alebo rýchlodráhy a aj po zastavení stavebných prác v roku 1990 sa aj naďalej pripravovala projektová dokumentácia.

Gestorom výstavy je riaditeľka petržalskej knižnice Katarína Bergerová, odborným garantom je Ľuboš Kačírek. Populárno-náučnou formou priblížime verejnosti Petržalku deväťdesiatych rokov a zmeny, ktorými prešla. Výstavu obohatia a návštevníkom prinesú zaujímavé informácie sprievodné podujatia na vybrané témy, a to besedy, prednášky a jedna spoločná sobotná vychádzka. Pre žiakov a študentov škôl sú pripravené lektorované prednášky. Záujemcovia ju môžu navštíviť do 30. júna 2018 v čase otváracích hodín knižnice. Fotogalériu nájdete TU.

web od 2day