Preložiť či nepreložiť vedenie s vysokým napätím ponad Draždiak?

Petržalka bude zisťovať názory verejnosti.

Verejné prerokovania na tému prekládky vedenia sa uskutočnia v troch októbrových termínoch. Rozhodnutie, či tento projekt získa súhlasné stanovisko, bude vo finále na miestnych poslancoch.

Riešenie prekládky vzdušného vedenia ponad petržalské jazero Veľký Draždiak je predmetom rokovaní mestskej časti Bratislava-Petržalka a spoločnosti Západoslovenská distribučná a. s. (ZSD) už od roku 2007. ZSD v tom čase po preverení možností skonštatovala, že vzhľadom na vlastnícke vzťahy a nesúlad s územným plánom je prekládka de facto nerealizovateľná.

Tentoraz sa téma možnej prekládky znovu otvorila po tom, ako prišla distribučná spoločnosť s plánom výmeny káblov veľmi vysokého napätia, ktoré prechádza aj cez územie Petržalky. Mestská časť preto od vlaňajšieho roka (2023) vstúpila do rokovaní a navrhla, aby na jej území došlo nielen k výmene káblov, ale aj k prekládke vedenia.

Rozhodnutie, či tento projekt dostane zelenú však bude vo finále na miestnych poslancoch. No ešte predtým chce najľudnatejšia samospráva poznať názor svojich obyvateľov.

 

Hlas verejnosti pomôže v rozhodovaní

 

Mestská časť plánuje do najbližšieho miestneho zastupiteľstva (5. november), usporiadať verejné prerokovania, na ktorých zástupcovia mestskej časti tento zámer  verejnosti predstavia, zodpovedajú na všetky otázky a vyjadria sa k obavám.

Niektorí Petržalčania sa totiž domnievajú, že by mestská časť následne areál ohradila a spoplatnila. To však starosta Petržalky Ján Hrčka dôrazne odmieta.

Za našu samosprávu platí, že obmedzenie alebo spoplatnenie vstupu na dotknuté pozemky, cez ktoré prechádza vedenie, by zo strany vlastníkov nebolo správnym krokom vzhľadom na obrovský potenciál Draždiaka pre jeho ďalšie športovo-rekreačné využitie,“ hovorí a dodáva, že by to vzhľadom na majetkové pomery – mestská časť dotknuté pozemky nevlastní – ani nebolo možné.

Tomuto názoru sú podľa jeho slov naklonení aj väčšinoví vlastníci pozemkov, ktorými sú Štátne lesy SR, Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy a súkromné spoločnosti.

„Na spoločných rokovaniach s nimi nezaznel ani raz návrh o spoplatnení vstupu na Draždiak v prípade, že by sa stal oficiálnou rekreačnou zónou, preto máme za to, že obavy verejnosti zo spoplatnenia sú v tomto štádiu bezpredmetné.“

Prvé stretnutie s obyvateľmi sa uskutoční v pondelok 14. októbra v Dome kultúry Lúky, ďalšie je naplánované na utorok 22. októbra v Dome kultúry Zrkadlový háj a posledné na štvrtok 24. októbra na ZŠ Nobelovo námestie 6, vždy od 18:00.

Samospráva zvažuje, že by súhlas či nesúhlas s prekládkou overila aj prostredníctvom miestneho referenda. Podľa odhadu by mestskú časť mohlo stáť od 60- do 80-tisíc eur.

 

 

Prečo je vedenie na Draždiaku témou?

 

Petržalské prírodné jazero Veľký Draždiak, podobne ako mnohé iné jazerá v okolí Bratislavy, vzniklo zo štrkoviska na mieste, nad ktorým trasa elektrického vedenia viedla už pred jeho vybagrovaním. Voda sa do neho dostala po napustení Gabčíkovskej zdrže zdvihnutím hladiny spodných vôd. Inak povedané, dovtedy nikto s možnosťou vzniku jazera, ktoré by slúžilo obyvateľom a návštevníkom aj na šport a rekreáciu, nepočítal.

Práve vzdušné vedenie veľmi vysokého napätia, ktorého trasa križuje obytnú zónu mestskej časti, bráni už takmer 30 rokov tomu, aby sa z Draždiaka okrem rybárskeho revíra stalo aj oficiálne prírodné kúpalisko. Zároveň bráni v plnohodnotnom rozvoji letoviska obľúbeného nielen Petržalčanmi. V zmysle platného územného plánu hlavného mesta z roku 2007 by mohlo plniť funkciu občianskej vybavenosti celomestského a nadmestského významu, napríklad umožniť vznik parkov a lesoparkov, športových, telovýchovných či rekreačných zariadení.

Vedenie prechádza centrálnou časťou Petržalky a ako také je prekážkou v plnohodnotnom využívaní územia, pretože pod vedením a v rámci jeho ochranného pásma sa nemôže vykonávať žiadna činnosť bez predošlého súhlasu správcu. Okrem iného tu nie je možné zriadiť rekreačnú zónu verejného kúpaliska.

 

Predošlé snahy stroskotali

 

Základnou úvahou, z ktorej distribučná spoločnosť ZSD v minulosti vychádzala, bolo preložiť vedenie vysokého napätia prechádzajúce ponad Draždiak na existujúce stožiare, ktoré dnes vedú elektrinu okolo železnice v Petržalke a v Jarovciach smerom na Čunovo.

Elektrické vedenie do Čunova však nebolo majetkovoprávne vysporiadané a malo by byť stále vo vlastníctve viacerých subjektov – Vodohospodárska výstavba, š. p. a Slovenské Elektrárne, a. s. Vzhľadom na nedoriešené vlastnícke vzťahy a nesúlad s územným plánom sa ZSD v spolupráci s mestskou časťou k realizácii prekládky nikdy nedostala a doterajšie snahy stroskotali.

Asi najbližšie k prekládke bola zatiaľ Petržalka v roku 2016, za starostu Vladimíra Bajana. Financie, ktoré na ňu získala od spoločnosti Dalkia (dnes Veolia Energia Slovensko) ako bonus za predĺženie nájomnej zmluvy, však napokon samospráva použila na iné účely.

Všetky informácie o prekládke vedenia vysokého napätia nájde verejnosť na webe petrzalka.sk/prekladka.

web od 2day