Poďme spolu do Betléma
Tradičné trhy Vianočnej Petržalky tento rok po prvý raz ozvláštnila veľká novinka. Veľká doslova – je ňou totiž drevený betlehem v životnej veľkosti.
Jozef s Máriou spínajú ruky nad kolískou s Ježiškom. Hlavy v miernom úklone, v tvárach sa im zrkadlí neha, láska a pokora. Pod jednoduchým prístreškom im robí spoločnosť otec s tromi malými deťmi.
Takto si predstavuje narodenie Spasiteľa Michal Barta, amatérsky, no rokmi praxe vycibrený rezbár z Bystričian, obce neďaleko Prievidze. Vytvoriť súsošie pre Petržalku mu trvalo – aj s prípravnými prácami – zhruba šesť mesiacov, od apríla do septembra 2024. „Neponáhľal som sa, chcel som, aby bolo všetko také, aké má byť,“ hovorí Barta.
Kvalitné dubové drevo najprv nahrubo opracoval motorovou pílou, potom prišli na rad dláta a jemná práca. „Detaily mi zabrali najviac času,“ priznáva. Na otázku, či v tvárach sôch zvečnil blízkych alebo seba – ako to občas umelci robievajú – so smiechom pokrúti hlavou. „Nie, nikto tam nie je zvečnený, a ak sa tam niekto uvidí, podobnosť je naozaj čisto náhodná.“
Rodinné dielo
Ide o Bartov druhý betlehem v životnej veľkosti – prvý vytvoril aj s kamarátom Miroslavom Ďuricom pre Bystričany ešte v roku 2020. Na rozdiel od toho petržalského, ktorý v prvú predadventnú sobotu posvätili kňazi počas ekumenickej bohoslužby za hojnej účasti návštevníkov, si v úvodnom roku existencie užil len obmedzenú pozornosť. Jeho slávnostné otvorenie zhatila kovidová pandémia a opatrenia, ktoré so sebou priniesla.
„Menších betlehemov, či už s metrovými sochami, alebo takých domácich, som vytvoril desiatky. Jeden bol dokonca vystavený vo Vatikáne a posvätený – dnes má čestné miesto v mojej galérii,“ prezrádza Barta, ktorý sa rezbárstvu venuje od detstva. „Nemám žiadnu umeleckú školu, – ale robím to už viac ako štyridsať rokov. Umenie rezbárstva študujem v podstate celý život, všímam si, ako pracujú veľkí umelci a snažím sa im troška priblížiť.“ Bartovými veľkými vzormi sú Leonardo da Vinci a Michelangelo. „Jeho Pieta je podľa mňa najkrajšia socha, aká kedy vznikla. Či som sa ju pokúšal napodobniť? Nie a ani nechcem, to by bola urážka takých veľkých majstrov,“ tvrdí.
Dodajme ešte, že petržalský betlehem je tak trochu rodinným dielom Bartovcov. Bartova dcéra Miška, ktorá je pedagogičkou na súkromnej umeleckej škole v Topoľčanoch, je totiž autorkou pôvabnej maľby na sklenenom okienku na zadnej strane prístrešku.
S pečiatkou od statika
Maštaľka a prístrešok, pod ktorým sa sochy ukrývajú, pochádzajú z dielne Miroslava Ďuricu. „Hlavná konštrukcia je vyrobená z duba, presnejšie z jadra duba – to znamená, že kôra a beloba sú osekané a následne ošúpané obojručným nožom. Spotrebovali sme na to asi 2 až 3 kubíky guľatiny. Na zadnú stenu a strechu sme zas použili 1,5 kubíka borovice hrčatej. Tie krásne foršne sme si nechali spraviť na mieru, lebo sme chceli, aby tam boli krásne rozrastené hrče,“ približuje Ďurica.
Na prístrešku pracoval s pomocou dvoch študentov dva mesiace. „Oni robili iba niektoré veci, samozrejme, pod mojím dozorom; zložitejšie konštrukčné veci už radšej robím ja sám,“ hovorí. Konštrukcia betlehema, ktorú Ďurica navrhol tak, aby sa dal jednoducho a bezpečne prevážať, je preverená a skontrolovaná dokonca aj statikom. „Treba to robiť takto, keďže sa nachádza na verejnom priestranstve a predstavte si, že by silnejšie zafúkal vietor alebo by prišla víchrica – čo dnes nie je vôbec zriedkavé – a stala by sa tragédia.“
Tajný recept na údržbu
Betlehem nie je vec pre jednu generáciu, obaja autori sa zhodujú, že takéto dielo sa dedí. „Pri normálnom skladovaní a bežnej údržbe musí vydržať päťdesiat aj sto rokov,“ verí Ďurica. Normálne skladovanie znamená najmä suché prostredie bez vlhkosti. „Čo sa údržby týka – konštrukciu stačí raz za dva roky natrieť olejom. Obyčajným fritovacím, na ktorom vyprážate rezne. To je taká naša špecialita!“ prezrádza som smiechom Ďurica. „Na celý betlehem – ale len konštrukciu a maštaľ, sochy ošetruje Miško Barta profesionálnym náterom – som minul asi 80 litrov oleja. Ten predtým treba zohriať na 80 stupňov Celzia, sú tam 2 – 3 nátery. Toto sme odporučili aj mestskej časti. Majú všetky pokyny, ako sa oň starať,“ uzatvára.
Martina Štefániková