Rada právnika: Výživné na dieťa

Kľúčové faktory pri určení výšky výživného a trvanie tejto povinnosti.

Výživné na dieťa je citlivou a často náročnou otázkou v rodinnoprávnych konaniach. Ako správne vyjadruje citát:

„Pokiaľ odchádza jeden z rodičov z pojednávacej miestnosti ako víťaz, dieťa prehralo.“ Zákon preto pri riešení tejto otázky vždy kladie na prvé miesto záujmy dieťaťa.

Dohoda rodičov schválená súdom

 

V prípade rozvodu manželov alebo rozchodu partnerov, ktorí majú spoločné dieťa, je ideálnym riešením, ak sa rodičia ohľadom rodičovských práv a povinností dohodnú. Takúto dohodu však musí schváliť súd, inak je právne nevykonateľná. Ak sa rodičia nedohodnú, je nevyhnutné podať na príslušný súd návrh na určenie výživného.

Súdne konanie a faktory na strane rodičov, ktoré súd zohľadňuje pri určovaní výšky výživného

 

Ak rodičia nedokážu dospieť k dohode o výživnom, začne na základe návrhu jedného z rodičov konanie, kde súd okrem iného zohľadňuje faktory týkajúce sa rodičov dieťaťa. Kľúčovými faktormi týkajúcimi sa rodičov sú najmä:  

  • schopnosti a možnosti rodiča a jeho zdravotný stav,
  • majetkové pomery (príjmy, výdavky, náklady na voľnočasové aktivity, dovolenky a iné vyživovacie povinnosti a podobne),
  • možnosti na trhu práce (t. j. napr. aj to, či rodič môže vykonávať prípadne lepšie ohodnotenú prácu)
  • miera v akej sa rodič o dieťa osobne stará.

V prípade, že rodičia žijú spolu, súd zohľadní aj starostlivosť o domácnosť. Výška výživného môže byť ovplyvnená aj formou úpravy styku dieťaťa s druhým rodičom, či už ide o striedavú alebo spoločnú starostlivosť. 

Súd si spravidla rozčlení výdavky na skupiny – nevyhnutné životné náklady rodiča a výdavky, ktoré nie sú nevyhnutné pre jeho základné potreby. Podľa zákona o rodine platí, že obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí v závislosti od svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov, pričom výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov.

Pri skúmaní majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky, ktoré nie sú nevyhnutné.

Odôvodnené potreby dieťaťa

 

Súčasťou rozhodovania sú aj faktory týkajúce sa dieťaťa, ako napríklad jeho výdavky na bývanie, stravu, ošatenie, lieky, voľnočasové aktivity, školné, knihy a hračky. Za odôvodnené potreby dieťaťa možno považovať aj tvorbu úspor, ak to majetkové pomery povinného rodiča dovoľujú.

Zmena okolností a prehodnotenie výživného

Ak dôjde k zmene okolností – napríklad nárastu výdavkov na dieťa alebo poklesu príjmu povinného rodiča – súd môže na základe návrhu prehodnotiť výšku výživného. Predtým priznané výživné môže byť znížené alebo zvýšené podľa aktuálnych podmienok.

Metodika pre výpočet výživného

 

Ministerstvo spravodlivosti SR zverejnilo metodiku pre výpočet výživného, ktorá má pomôcť zjednotiť rozhodovaciu prax súdov. Tento dokument má však iba odporúčajúci charakter a pre súdy nie je záväzný, pretože určenie výživného si vždy vyžaduje individuálne posúdenie každého prípadu. Výsledná suma výživného musí byť v súlade s najlepším záujmom dieťaťa, aby v praxi nedochádzalo k situáciám, kedy by jeden z rodičov odišiel z pojednávacej miestnosti ako „víťaz“.

Trvanie vyživovacej povinnosti

 

Častou otázkou je dĺžka trvania vyživovacej povinnosti. Zákon neurčuje konkrétny vek, do ktorého povinnosť trvá. Vyživovacia povinnosť trvá do doby, kým dieťa nie je schopné sa samo živiť.

Odborník poradí najlepšie

 

Odporúčame sa v takejto životnej situácií obrátiť na odborníka, ktorý poskytne objektívne a nestranné posúdenie situácie a v prípade potreby pomôže podať návrh na súd alebo klienta zastúpi pri ochrane jeho práv, resp. práv jeho dieťaťa.

 

Mgr. Laura Dvončová, advokátska koncipientka

Celý článok je súčasťou februárového vydania samosprávnych novín Naša Petržalka.

web od 2day