Nový stavebný zákon: Čo sa mení pre obyvateľov panelákov

Od 1. apríla začal po päťdesiatich rokoch platiť nový stavebný zákon.

Obyvateľom bytových domov v Petržalke by mohol priniesť menej papierovačiek, no aj viac zodpovednosti za to, ako bude vyzerať ich spoločné bývanie. 

Na petržalský stavebný úrad obyvatelia bytových domov ročne priniesli aj päťsto ohlásení. Trojicu najčastejších viedlo zasklievanie lodžií, nasledovalo montovanie klimatizačných jednotiek a napokon výmena umakartového jadra za murované.

Po novom však už kvôli týmto stavebným úpravám a vylepšeniam na úrad chodiť netreba, rozhodovať totiž o nich budú samotní obyvatelia. Či presnejšie – ich susedia.

„To je asi najväčšia zmena v porovnaní so starým stavebným zákonom. Stavebný úrad už nebude vstupovať do 95 percent úprav, ktoré sa budú realizovať v bytových domoch, riešiť ich bude správca a dohodnúť sa na nich budú musieť vlastníci bytov,“ hovorí vedúca petržalského stavebného úradu Monika Vidličková.

Už len na ohlásenie

 

Či ide o dobrú alebo zlú správu, záleží od ochoty susedov vyjsť si ústrety. V každom prípade od začiatku apríla už nebude potrebné navštíviť stavebný úrad, napríklad ak sa chystáte namontovať si klimatizáciu.

Doteraz museli obyvatelia panelákov na stavebné úpravy spojené s umiestnením klimatizačných jednotiek podať na stavebný úrad ohlásenie, po novom to vôbec nebudeme riešiť. A vstupovať nebudeme ani do jednoduchého zasklenia balkónov či do búrania nenosnej priečky pri modernizácii bytu,“ vypočítava Vidličková.

V kompetencii stavebného úradu v tomto smere ostalo už iba uzavretie balkóna plastovými oknami, „pretože sa mení požiarne zaťaženie fasády. A druhé, čo nám ostane, sú otvory do nosných stien. Oba prípady sme doteraz riešili na stavebné povolenia, teraz už stačí podať len ohlásenie,“ približuje. 

Vidličková radí, aby si správcovia a spoločenstvá vlastníkov vytvorili pre rozhodovanie akýsi „úzus“, dohodu, podľa ktorej budú postupovať pri odsúhlasovaní stavebných úprav. Vychádzať by pritom mali zo zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

„Čierne” stavby

 

„Veľmi dôležitou zmenou vo vzťahu k vlastníkom bytov v bytových domoch je nový spôsob posudzovania zmien v užívaní stavby v tom, že zmena už jednotlivých priestorov sa nepovažuje za zmenu v užívaní, ak sa zachová pôvodná funkcia stavby,“ dopĺňa Vidličková.

Nový stavebný zákon prináša tiež podstatné zmeny vo vzťahu k výstavbe nových stavieb a zmien dokončených stavieb prístavbou a nadstavbou.

Nepovolené stavby a stavebné úpravy sa už po novom nebudú dať zlegalizovať.

„No stavebné úpravy a stavby, ktoré boli zrealizované pred účinnosťou nového stavebného zákon, je možné zlegalizovať do marca 2029.“

Sťažnosti už rieši stavebný inšpektorát

 

Máte podozrenie, že sused robí úpravy načierno? Alebo sa vám zdá, že developer vo vašom susedstve nestavia podľa predpisov a deklarovaného zámeru? Ani s týmito sťažnosťami už na stavebný úrad nechoďte, zbytočne by ste sa prehnali.

„Túto kompetenciu má stavebný inšpektorát, ktorý je zriadený pod Regionálnym úradom pre územné plánovanie a výstavbu,“ upresňuje Vidličková.

Prechodné obdobie

 

Nový zákon podporuje digitalizáciu celého procesu – všetko by sa malo postupne riešiť výlučne elektronicky. Sú na to stavebné úrady pripravené? Vidličková je presvedčená, že Petržalka je v tomto smere na veľmi vysokej úrovni, no zároveň obyvateľov upokojuje, že definitívny prechod do virtuálneho sveta potrvá ešte nejaký čas. „Je tam päťročné prechodné obdobie,“ upresňuje.

Vedúca stavebného úradu v Petržalke tiež priznáva, že kým sa obyvatelia, ale aj úrad s novým zákonom zžijú, istý čas to potrvá.

„Samozrejme, že zákon máme naštudovaný, no všetci sa budeme musieť učiť,“ uzatvára.

 

Martina Štefániková

Celý článok je súčasťou aprílového vydania samosprávnych novín Naša Petržalka.

web od 2day