Petržalka osádza stovky nových lavičiek

Vďaka vlastnej výrobe šetrí čas aj financie z rozpočtu.

Obyvatelia najväčšieho sídliska si môžu vyskúšať sedenie na nových lavičkách s označením Made in Petržalka. Mestská časť doteraz vo vlastnej réžii vyrobila cez 200 kusov.
Neodmysliteľnou súčasťou verejných priestranstiev sú aj lavičky. Nie nadarmo sa osádzajú v najfrekventovanejších lokalitách, akými sú námestia, parky či detské ihriská, aby poskytli miesto na pohodlie a odpočinok.

Lavičky sú jednoducho samozrejmým a potrebným prvkom pre všetky vekové kategórie.

Svoje o tom vie aj najľudnatejšia mestská časť, ktorá denne reaguje na množstvo podnetov od obyvateľov na chýbajúce alebo poškodené lavičky nachádzajúce sa na pozemkoch v jej správe.
Aj preto vzala Petržalka iniciatívu do vlastných rúk a už niekoľko mesiacov pracuje na osádzaní vlastnoručne vyrobených lavičiek s krajším a modernejším dizajnom.

Nižšie náklady a rýchlejšia oprava

Aj keď sa nové lavičky od starých veľmi nelíšia, predsa len majú isté funkčné a estetické výhody. Oproti predošlým majú mohutnejšiu nosnú konštrukciu s pozinkovanou povrchovou úpravou a geometrickejšie prevedenie.

Časť určená na sedenie ako aj operadlo sú vyrobené z tvrdého dreva s farebnou povrchovou úpravou.

Okrem toho, vďaka výrobe lavičiek vo vlastnej réžii šetrí samospráva verejné prostriedky všetkých Petržalčanov a zároveň môže v uliciach osadiť alebo opraviť ich väčšie množstvo.
Doteraz sa takto pracovníkom údržby podarilo vyrobiť už viac ako 200 lavičiek, z toho asi 150 sa už nachádza v uliciach Petržalky.

Efektívnejšiu a lacnejšiu výrobu lavičiek bez dodávateľov priamo vo vlastnej réžii i s následnou montážou si pochvaľuje aj starosta Petržalky Ján Hrčka.

„Vyrobiť jeden kus lavičky nás aj napriek násobným rastom cien materiálov a energií stojí približne 100 eur. Pri menších poškodeniach vieme okrem toho veľmi rýchlo vykonať nápravu a nespoliehať sa na dodávateľské firmy,“ hovorí o výhodách novo zavedeného systému šéf petržalskej samosprávy.

Dodáva, že pred nástupom silnej inflácie a výpadkov dodávateľských reťazcov či chýbajúcich komodít na trhu dokázali v petržalských dielňach jeden kus vyrobiť aj za polovicu, teda asi 50 eur a že úplne presný výpočet radi zverejnia hneď, ako vyrobia väčšinu potrebných lavičiek, keďže suma za jeden kus závisí aj od ich celkového počtu.

Výrobu a osadenie lavičiek zastrešujú zamestnanci referátu správy verejných priestranstiev, ktorí v prípade potreby zabezpečujú aj komplexnú starostlivosť, ktorá zahŕňa opravu alebo výmenu poškodených prvkov či ochranný aj farebný náter na zachovanie estetického vzhľadu dreva.

Petržalské vs. bratislavské vs. ďalšie

Nielen v Petržalke nedávno pribudli okrem petržalských lavičiek aj iné, napríklad oficiálne bratislavské lavičky. Ich unikátny dizajn vznikol vďaka spolupráci bratislavského a pražského magistrátu, ktorí ich zaradili aj do manuálu Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

A práve týmto inštrukciám sa snaží mestská časť čo najviac priblížiť a zároveň čo najviac zjednotiť dizajn svojich lavičiek naprieč celou mestskou časťou. Ako však opisuje aj samotný manuál MIB, nie je možné, aby bol vzhľad všetkých lavičiek v Bratislave jednotný. A ten istý názor zastáva aj mestská časť.

„Obyvatelia sa nás často pýtajú, prečo neosádzame rovnaké lavičky všade. Dôvod je jasný, nebolo by to realizovateľné v praxi kvôli často rôznym potrebám lokalít a výške nákladov jednotného riešenia,“ vysvetľuje petržalský starosta a pridáva aj ilustráciu.

„Zatiaľ čo každý kus oficiálnej bratislavskej lavičky stojí niekoľko stoviek eur, výsledná cena tých našich, vlastnoručne vyrobených je násobne nižšia. Samozrejme, aj tu treba rozlišovať a napríklad v Sade Janka Kráľa kolegovia z magistrátu hlavného mesta – aj vďaka spolufinancovaniu z našej mestskej časti – kvôli krajšiemu vzhľadu ich lavičiek osadili práve tie,“ dodáva.

Sortiment lavičiek v Petržalke je tak, ako v každej inej samospráve, stále pomerne rôznorodý a mení sa z lokality na lokalitu. Napríklad na Šrobárovom námestí pribudol v rámci jeho revitalizácie ďalší, pomerne atypický druh lavičiek s futuristickým dizajnom.

 

 

Lavičky pri bytoch cez správcov

Obyvatelia, ktorí by uvítali pred svojím bytovým domom nejakú tú lavičku Made in Petržalka sa musia v prvom rade obrátiť na svojho správcu.

Mestská časť totiž v snahe predchádzať možným nepríjemnostiam požiadavky na nové lavičky v okolí bytových domov akceptuje iba od správcov bytových domov, ktorí najlepšie poznajú záujmy konkrétnych obyvateľov.

Ak nadpolovičná väčšina majiteľov bytov v danom dome schváli umiestnenie lavičky v jeho okolí na bytovej schôdzi, správca môže kontaktovať mestskú časť na adrese podnety@petrzalka.sk.

Zamestnanci referátu čistoty a poriadku z Miestneho úradu Petržalka následne priamo v teréne preveria možnosti umiestnenia lavičky a ak tomu nič nebráni, petržalská údržba ju zväčša do pár dní až týždňov osadí.

web od 2day