Stiahnite si aplikáciu Zastav sršňa. Slúži na nahlasovanie výskytu invázneho sršňa ázijského na území Slovenskej republiky

Hlásenia z aplikácie sú prepojené na Systém rýchleho varovania, ktorý spravuje Štátna ochrana prírody SR. V prípade, že sa bude vaše hlásenie javiť ako pozitívny nález, kontaktuje vás zamestnanec ŠOP SR, z dôvodu čo najpresnejšej lokalizácie miesta nálezu a prípadnej koordinácie zásahu. Váš podnet môžete odoslať aj priamo na e-mail: srsen@sopsr.sk.
Pre ľahšiu identifikáciu nálezov je v aplikácií aj časť venovaná rozpoznávacím
znakom sršňa ázijského. Monitoring a nahlasovanie potenciálneho výskytu sú efektívnymi nástrojmi na reguláciu sršňa ázijského a pomoc verejnosti je veľmi dôležitá. Zapojením sa do
nahlasovania chránite naše včely a opeľovače, ktorú sú nenahraditeľnou súčasťou
našej prírody. Aplikácia je dostupná v iStore aj v GooglePlay.

Druh sršeň ázijský (Vespa velutina nigrithorax) je zaradený medzi invázne druhy vzbudzujúce obavy Európskej únie. Vzťahujú sa naň ustanovenia nariadenia EU č. 1143/2014 o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov. Do zoznamu inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Európskej únie bol zaradený vykonávacím nariadením Komisie č. 2016/1141, ktorým sa prijíma zoznam inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Únie podľa nariadenia č. 1143/2014.

Druh pochádza z Ázie a do zoznamu inváznych druhov vzbudzujúcich obavy Európskej únie bol zaradený z dôvodu vysokej hrozby pre pôvodné druhy opeľovačov, vrátane včelstiev, nakoľko až 80 % potravy druhu tvoria včely (Apis melifera), ale aj iné druhy hmyzu, ktoré predstavujú vysoký podiel opeľovačov. Druh zároveň predstavuje hrozbu aj pre zdravie (najmä pre ľudí, ktorí sú alergickí na bodavý hmyz), ale aj pre ovocinárov, nakoľko spôsobujú škody aj na úrode ovocných drevín a vo viniciach.  Predmetný druh bol prvý raz zaznamenaný v Európe v roku 2004 v juhozápadnom Francúzsku, kde sa pravdepodobne dostal prostredníctvom lodnej dopravy. Od roku 2021 je jeho šírenie v Európe zaznamenané z väčšiny krajín západnej Európy. V roku 2024 bol jeho výskyt potvrdený aj v Slovenskej republike v okrese Nové Zámky.

 

web od 2day