Diskusia 3.4.2017 13:00-14:00
Vaše otázky a odpovede
Petruj:
Dobry den. Zujimalo by ma kedy dojde k zatvoreniu prevadzky Lidl na Mamateovej a ako bude rieseny nahradny predaj potravin v tejto casti Petrzalky a ako dlho?
Dakujem Petruj
Starosta:
LIDL nám doposiaľ neoznámil termín konania prípadnej prestavby predajne na Mamateyovej ul. Zatiaľ je na našej stránke zverejnené len oznámenie o takomto zámere. Neviem, či v prípade prestavby a uzatvorenia predajne bude na mieste realizovaný náhradný predaj.
Petržalčan:
Dobrý deň p. starosta
Píšem Vám ohľadom plochy na venčenie psov, ktorá sa v súčasnosti buduje na Vyšehradskej ulici. Veľmi oceňujem budovanie takýchto plôch po Petržalke, dúfam že budú len pribúdať a majitelia štvornohých miláčikov si na ne zvyknú. V súvislosti s tou na Vyšehradskej by som sa rád spýtal, či sa neuvažuje o obmedzení vstupu pre psov do neďalekého vnútrobloku Vyšehradská/Šášovská, aby rodičia detí, ktorých tam chodí naozaj mnoho, nemuseli zakaždým, keď sa ich deti hrajú na tráve, tŕpnuť a byť v strehu pred "voňavými" darmi psíkov s nezodpovednými majiteľmi.
ďakujem za odpoveď
Starosta:
Verím, že pokiaľ ide o „psí“ problém, veľa vyrieši novela zákona, podľa ktorej by voľný pohyb psov mal byť dovolený len na vyčlenených priestranstvách, napr. vo výbehoch, inde by mal byť voľný pohyb zakázaný.
Stano:
Želám dobrý deň, pán starosta, veľmi sa mi páči, ako každoročne organizujete Týždeň čistoty, dokonca sa doňho aj s mojimi susedmi aktívne zapájam, ale o čistotu sa treba starať celý rok. Napríklad na Betliarskej, Kopčianskej a Šustekovej je neuveriteľný bordel, aj tráva po kolená. Tieto lokality neplánujete čistiť?
Starosta:
Verte mi, že Petržalka sa o čistotu svojich priestranstiev stará po celý rok. Náš podnik verejnoprospešných služieb má vypracovaný harmonogram prác – od kosenia cez orez stromov až po zbieranie smetia a pravidelne jeho dodržiavanie kontrolujeme. Spomínané lokality sú nám dobre známe. Patria totiž mestu a my mesto pravidelne vyzývame, aby tu spravilo poriadok, ale ako vidíte, zatiaľ márne.
Stanislav Horínek:
Prajem pekný deň.
Pán Bajan, Petržalka má niekoľko oddychových miest viac ako mestského významu.
Perlou sa dá nazvať prírodné bývalé štrkovisko (pre staropetržalčanov „Veľká šutrovka“), súčasný „Draždiak“. Je to naozaj zóna oddychu a športu a hlavne voľného plávania (pri priaznivom počasí každý deň si dám stabilnú trasu od vodných bicykov po Bonbón a späť) v ešte ako-tak čistej vode, ktorú Petržalčanom závidia mnohé mestá na Slovensku, nakoľko sa nachádza priamo v sídlisku. Teraz počas jarných prechádzok s vnúčatami som bol doslova šokovaný. Mnohí „nepríspôsobiví občania“ (nie Rómovia) hádzali vodným vtákom plné igelitky potravy. Labute v Draždiaku sú premnožené a tlsté (už nedokážu ani odletieť) a vyrábajú samý humus. Som rodený Petržalčan, na Draždiak chodím viac ako 60 rokov, predtým tam neboli labute, neskôr 1 až 2 páry voda bola perfektná, čistá, osviežujúca, nezávadná, ale čo je tam teraz to je hrôza.
Mám dve otázky.
1. Podobne ako sú pri Draždiaku tabule so zákazom kúpania psov (čo sem tam tiež niektorí nerešpektujú, ale podstatne sa situácia zlepšila), či by nebolo vhodne osadiť tabule so zákazom kŕmenia vodných vtákov? Malo by to prospech čistoty vody, zdravej potravy vtákom prirodzenej vodného vtáctva a pre nerešpektujúcich - formou Mestskej polície prínos do obecnej kasy, čo v súčasnom stave by nebol nezanedbateľný.
2. Pre rybárov (v súčinnosti s Rybárskym zväzom) zakázať „prehnané vykrmovanie“ rýb a to spôsobom, že rybári na určité miesta člnmi „zásobujú“ Draždiak mnohými vedrami svojej „miešaniny“, čo s rybárstvom nemá nič spoločné. Týmto podobne Draždiak trpí a čoskoro sa z nášho „modrého“ Draždiaku stane hnusné, odpadové, nepríjemné jazero z dôvodu pár „blbo uspokojených jednicov“.
Poznámka čo sem nepatrí: Mestskú políciu je treba poslať na zástavky MHD, určite by okamžite vykryli financie po herniach. Je to hnusné a nehorázne koľko je špakov (ohorkov) na zástavkách, hoci je tam zákaz fajčiť, a pre pár neprispôsobivých jedincov trpí celé okolie.
Starosta:
Pre Petržalku a celé Zadunajsko sú prehliadky mestských policajtov ráno a večer. Preto som skeptický, čo sa týka ďalší výkonov (zlého parkovania, psíčkarov, dodržiavanie čistoty, či ďalších kontrolných povinností vyplývajúcich z Všeobecne záväzného nariadenia), pretože v súčasnej dobe by som sa skôr prikláňal k názoru, že mestská polícia je nefunkčná. Ďakujem za podnet, čo sa týka dodatkových tabúľ. Koncom apríla, začiatkom mája prerokujem podnet s Rybárskym zväzom a zvážim ich osadenie. Faktom je, že takéto dokrmovanie si viem predstaviť skôr v tečúcej vode ako v jazere takéhoto typu.
Ladislav:
Dobrý deň pán starosta,
chcel by som sa opýtať, či by bolo možné osadiť odpadkový kôš na psie exkrementy v bloku Smolenická 1,3,5. Odpadkové koše sú pri detskom ihrisku, a keď tam psíčkari hádžu hovienka, ihrisko veľmi smrdí. Vieme že iné dvory takéto koše majú, bolo by možné ich prosím osadiť aj sem ďalej od detského ihriska? Ďalšia otázka je, na suché stromy, ktoré neprežili zimu na Smolenickej. Je možné ich odstrániť a na ich miesto nasadiť nové? Veľmi neradi by sme sa vzdávali zelene, nakoľko nás chráni pred hlučnou cestou a križovatkou.
Ďakujem.
Starosta:
V najbližších dňoch spravíme obhliadku v tejto lokalite a vytipujeme vhodné miesta na osadenie košov na psie exkrementy alebo na komunálny odpad. V súlade s vegetačným obdobím vykonávame výruby vyschnutých alebo poškodených stromov, orez kríkov a náhradnú výsadbu realizujeme až v jesenných mesiacoch. Na všetky práce je stanovený harmonogram, ktorý je limitovaný aj rozpočtom mestskej časti. Vašu požiadavku doňho zaradíme v čo najkratšom možnom čase.
Jaro:
Želám dobrý deň, pán starosta, ako vidíte projekt lanovky z Petržalky na druhý breh Dunaja? podporili by ste ho?
Starosta:
O projekte lanovky som sa dozvedel až z médií. Vyzvali sme preto investora listom, aby o detailoch tohto investičného zámeru informoval poslancov a vedenie mestskej časti. Bez bližšieho poznania investičného zámeru k nemu nevieme zaujať stanovisko. Chceli by sme však podotknúť, že podporujeme predovšetkým rozvoj električkovej dopravy na území Petržalky, v zmysle územného generelu dopravy hlavného mesta Bratislavy, ktorý schválilo mestské zastupiteľstvo v roku 2016.
Soňa:
Dobrý deň, pán starosta, páčila sa mi vaša zaangažovanosť za obnovu verejného osvetlenia. Máte už od pána primátora nejakú reakciu?
Starosta:
Žiaľ, na konkrétnu odpoveď nielen o obnove, ale aj o budúcnosti verejného osvetlenia v Petržalke a v celom meste, stále čakáme.
Justína, Petrzalka:
Dobry den,
chcela by som sa informovat, ci aj tento rok budu pridelovane dotacie pre OZ atd... - ak ano - kedy a podla akych kriterii ...
Dakujem
Starosta:
Žiadosti o dotáciu nad dvetisíc eur bolo potrebné podať do konca marca. O ich pridelení bude rozhodovať miestne zastupiteľstvo, ktoré rozhodne o 75 % z celkovej sumy vyčlenenej z rozpočtu na dotácie. Ešte stále je možné si podať žiadosť o poskytnutie dotácie do dvetisíc eur, a to až do konca októbra. Rozhodovať o nich budem najneskôr do 60 dní.
Tomáš:
Dobrý deň, pán starosta, priznám sa, že som nepostrehol, či sa v Petržalke napokon budú alebo nebudú stavať nájomné byty pre reštituentov, ktoré má postaviť mesto. Môžete mi povedať, ako to teda bude? Neviem si totiž predstaviť, kde by mohli stáť...
Starosta:
Mestskí poslanci síce vzali na vedomie petíciu proti výstavbe náhradných nájomných bytov v lokalitách Haanova/Pankúchova a Mamateyova/Polereckého, no na druhej strane zaviazali Petržalku, aby vytipovala vhodné lokality na takúto výstavbu. Ja si osobne ale neviem predstaviť, kde by v Petržalke takáto výstavba mohla byť, nemáme pre ňu totiž žiadne vhodné pozemky. Pôvodne tieto byty mali stáť v areáli bývalej Matadorky, no nedostatočná komunikácia mesta s investorom zastavila územné konanie. Mimochodom, mesto nás o tejto skutočnosti ani neinformovalo. Voľné mestské pozemky sú ešte na juhu Petržalky, ktoré však mesto predáva, resp. predalo developerom. Možno by sa s nimi mohlo mesto dohodnúť a napr. odkúpiť jeden dom len pre reštituentov.
Naďa:
Dobrý deň,
rada by som sa opýtala, ako postupovať pri riešení nasledovného problému: Na parkovisku nám parkujú vraky. Jeden s ŠPZ s neplatnou emisnou STK a jedno bez ŠPZ a nevieme sa nijako dopátrať majiteľa. Vzhľadom na nedostatok parkovacích miest by nám pomohlo vozidlá odstrániť. Je to na Smolenickej 3-5. Ďalšia vec ktorá nás trápije že autá začali parkovať vo vnútrobloku na chodníkoch pri detskom ihrisku a neraz i tak, že matky s kočíkmi musia chodiť po tráve, lebo chodníky sú plné aut. Vážne má takto vyzerať naša Petržalka? Ďakujem za každú radu a pomoc.
Starosta:
Obrátiť sa môžete priamo na miestny úrad, oddelenie životného prostredia. Na internetovej stránke si následne môžete skontrolovať, v akom štádiu riešenia je nahlásené vozidlo - https://www.petrzalka.sk/oblasti/zivotne-prostredie/vraky-stare-vozidla/. Ak vozidlo nemá tabuľky s evidenčným číslom a ani viditeľné VIN číslo, mestská časť priamo na vozidlo umiestni výzvu na odstránenie vozidla so šesťdesiat dňovou lehotou. V prípade, že v tejto lehote nedôjde k náprave stavu vozidla alebo jeho odstráneniu, mestská časť zabezpečí jeho odstránenie. Často sa ale na parkoviskách stretávame s prípadmi, keď vozidlo tabuľku s evidenčným číslom má, ale je viditeľne spustnuté, má neplatnú nálepku o vykonaní technickej a emisnej kontroly a je zjavné, že vozidlo je dlhodobo nepoužívané. V tomto prípade je proces odstraňovania zdĺhavejší, nakoľko často ide o prípady, kedy sa vlastníkovi nedá doručiť poštová zásielka s výzvou na odstránenie, prípadne vozidlo je predmetom dedičského konania, či je zaťažené exekúciou, čo celý proces značne komplikuje, predlžuje a v krajnom prípade celkom znemožňuje.
Juraj:
Dobry den, na vysokej navstevnosti je vidno, ze koncept malej komunitnej plavarne sa osvedcil. Skusenosti s podobne velkych miest v zahranici (napr. anglicky Swindon) ze na 130 tisic ich treba asi pat. Preto sa chcem spytat kedy bude predstaveny koncept dalsej malej plavarne pre Luky, resp. Dvory?
Starosta:
Verte, že by som bol rád, keby každá časť Petržalky mala k dispozícii jednu takúto komunitnú plaváreň. Bohužiaľ rozpočet mestskej časti na takéto riešenie nestačí, eurofondy sa Bratislave vyhýbajú, ostávajú už len súkromní investori... Poprípade, ak sa nájde viaczdrojové investovanie v spolupráci s mestom alebo župou uvítali by sme aj takéto riešenie.