Kde sa vzali chemické prvky vo vesmíre?
Takýto bol názov rovnomennej prednášky na dnešnej Super škole, ktorá bola tentokrát venovaná žiakom 6. ročníka petržalských základných škôl. Brány Super školy boli symbolicky otvorené povestným kľúčom prvýkrát v tomto kalendárnom roku, ktorý je medzinárodným rokom periodickej tabuľky chemických prvkov. Preto si prednášajúci vedec Martin Venhart z Fyzikálneho ústavu SAV, vedúci oddelenia jadrovej fyziky, pripravil prednášku práve na túto tému.
V DK Zrkadlový háj zaznela prednáška o chemických prvkoch, ich histórii v dejinách ľudstva či významných objaviteľoch. Koľko ich tu bolo v dobe kamennej, bronzovej, železnej a koľko ich poznáme dnes? Ich počet sa časom a zdokonaľovaním technológií neustále zvyšoval a tabuľka sa rozrástla o desiatky dovtedy neznámych kvapalín, plynov či kovov. Zaslúžili sa o to najmä významní vedci ako napríklad manželia Marie a Pierre Curie, objavitelia dvoch chemických prvkov rádia a polónia, ktorí sa venovali teórii rádioaktivity.
V závere prezentácie dostali žiaci priestor na svoje zvedavé otázky, ktorých bolo neúrekom. Prečo je uránová ruda rádioaktívnejšia ako čistý urán? Ako sa prejavuje rádioaktivita? Ako prišli vedci na chemický prvok Technécium? To všetko zaznelo z úst šiestakov. Martin Venhart nakoniec tie najzaujímavejšie otázky ocenil a nezabudol žiakov vyzvať, aby sa ho čokoľvek opýtali aj po skončení prednášky. Originálny projekt Petržalská Super škola opäť raz nesklamala a obohatila žiakov o nové vedomosti.
Fotogalériu z podujatia nájdete TU.
Autor fotografií: Matúš Bednarič