Čakajú vás viaceré novinky.

Vo vstupnej hale pribudol samoobslužný bufet s kaviarňou, plaváreň bude cez víkendy otvorená dlhšie a rozšírenia sa dočkali aj sprchy.

Petržalská plaváreň bola pre verejnosť zatvorená od 17. júla do 6. augusta z dôvodu pravidelnej hĺbkovej údržby a technických i stavebných úprav interiéru.

Tie boli realizované v gescii správcu plavárne – Športových zariadení Petržalka (ŠZP), eseročky, ktorej stopercentným vlastníkom je mestská časť Bratislava-Petržalka.

Ako sa ukázalo, veľká generálka bola potrebná a v konečnom dôsledku aj prínosná – jediná krytá plaváreň v Petržalke priniesla návštevníkom od znovuotvorenia 7. augusta mnoho príjemných zmien.

Káva aj čerstvé pečivo

Najväčšou novinkou je prerobená vstupná hala plavárne, kde je po novom možné zakúpiť si občerstvenie. To zahŕňa teplé nápoje – kávu, čaj, horúcu čokoládu; nealko nápoje – minerálne vody, kofolu, vineu, ľadový čaj a ovocné džúsy; ale aj sladké i slané pečivo podľa aktuálnej ponuky. Všetko za, na Bratislavu, pomerne výhodné ceny.

Podľa riaditeľa plavárne Oskara Gaála je dôležité, aby bol sortiment najmä vždy čerstvý a cenovo dostupný. Zároveň tvrdí, že do budúcna nie je vylúčené jeho rozšírenie.

„Zo začiatku potrebujeme otestovať, čo návštevníkom najviac chutí a podľa toho budeme ponuku jedál a nápojov prispôsobovať.“

Niektorých možno prekvapí, že zo vstupnej haly zmizli sedadlá a odkladacie skrinky na topánky. Nahradili ich bufetové stoly s dizajnovými stoličkami slúžiace na konzumáciu zakúpeného občerstvenia.

„Donedávna sa návštevníci prezúvali vo vstupnej hale pri recepcii, kde sa kupuje vstupenka. Pre väčšie pohodlie je odteraz prezúvanie možné v šatniach za turniketom, kde si do skriniek okrem oblečenia odložia aj svoju obuv,“ hovorí Gaál.

Samoobslužný bufet s kaviarňou sú k dispozícii denne od 06:00 do 22:00.

Tobogan, detský bazén aj sauny dlhšie

Po novom si návštevníci užijú bazény dlhšie, a to aj cez víkendy. Zatiaľ, čo donedávna bola prevádzka v soboty a nedele spustená až od 09:00, teraz si návštevníci môžu prísť zaplávať a zrelaxovať sa už od 06:00.

Víkendové prevádzkové hodiny sa teda zosúladili s tými cez pracovný týždeň a plaváreň tak bude otvorená každý deň rovnako – od 06:00 do 22:00.

Prevádzkové hodiny sa predĺžili a zosúladili aj v prípade detského bazéna a toboganu. Oba budú otvorené denne od 09:00 do 21:00.

Saunový svet bude takisto otvorený denne od 12:00 do 22:00.

Vedenie plavárne chce týmto krokom zjednotiť jednotlivé časy vstupov, a tým ich pre verejnosť urobiť jednoduchšie a prehľadnejšie.

Sprchovanie bude rýchlejšie

Pri zisťovaní spätnej väzby od návštevníkov zaznelo viacero nespokojných názorov na nedostatok spŕch tak pre ženy ako aj pre mužov. Aj preto nové vedenie využilo trojtýždňovú prestávku na navýšenie počtu spŕch, ktoré sľubuje šetrenie času aj vyšší komfort návštevníkov.

Dámske osadenstvo môže využiť päť spŕch namiesto pôvodných troch, pánom pribudli až tri nové sprchové hlavice, čím sa ich počet zdvojnásobil.

Sprchy boli v čase najväčšej návštevnosti veľmi poddimenzované a návštevníci sa sťažovali na čakanie a čo je horšie, kvôli strateným minútam boli nútení priplácať si vstup,“ konštatuje Gaál, ktorý dopĺňa, že rovnaký problém vzniká aj z dôvodu nedostatku sušičov na vlasy.

Všetky nefunkčné fény sme opravili. Do budúcna by sme radi navýšili ich počet aj výkon, no musíme v prvom rade vyriešiť slabé ističe, ktoré by pri väčšom nárazovom napätí mohli spôsobiť výpadky elektriny,“ vysvetľuje.

Medzi interiérovými novinkami sú aj digitálne hodiny pre športových plavcov, v priebehu najbližších týždňov pribudne vo vstupnej hale i nové logo Petržalskej plavárne pochádzajúce z dielne referátu komunikácie petržalského miestneho úradu.

Veľké plány s wellnessom

Zástupcovia nového vedenia plavárne majú zaujímavé plány i so saunovým svetom, ktorý by do budúcna chceli rozšíriť o masérske služby a moderné wellness centrum. To je podľa Gaála vždy obrovskou pridanou hodnotou každej plavárne.

Takto o rok by ste ho už mohli vidieť. Aktuálne pracujeme na vizualizáciách a ak všetko vyjde, dovolím si tvrdiť, že pôjde o jeden z top wellnessov v Bratislave,“ prezrádza riaditeľ plavárne, ktorý chce staviť najmä na zmyslový zážitok.

Súčasťou wellnessu by mali byť zážitkové sprchy, Kneippov kúpeľ, ochladzovací bazén i saunové ceremoniály.

Hlavne úspornejšie

Okrem starostlivosti o technický stav a mobiliár plavárne bude dôležitou úlohou i naďalej vyvíjať čo najviac úsporných opatrení.

Niektoré – menšie – už fungujú aj v praxi. Napríklad 90 percent zo všetkých svetiel bolo vymenených za úspornejšie LED svietidlá. Zariadenie vzduchotechniky sa prepína na denný a šetrnejší nočný režim a k šetreniu energetických nákladov plavárne prispeli aj lokálne opravy deravých bazénov.

Potrebné podľa Gaála ale bude zamerať sa na opatrenia väčšieho rozsahu – zaobstarať efektívnejšie tepelné výmenníky a čerpadlá či využiť energiu z fotovoltaických panelov.